2014. július 10., csütörtök

Itt a vége, fuss el véle...

    Sajnos minden tekintetben: a tanév vége, a 4. osztály vége, ennek összes vonzatával. Jövőre a gyerekeknek más osztályfőnök, más tanárok, már felsős "életvitel"... Nekem más gyerekek, más osztály, kicsik, akiket majd újra a "digitáliára" nevelhetek... De az még nagyon hosszú folyamat lesz. Mindig megvisel a "váltás". Nyilván mindenkit. Ők különösen hiányozni fognak... No de ne menjünk elébe a dolgoknak.

Valahol a Hunyadiaknál és a törökök uralmánál hagytam abba a "pályázat" történetét. A győzelmek utáni szakaszban rendkívül nehéz olvasmányokkal találtuk szembe magunkat. A mohácsi csatát leíró, majd az Egri csillagokból származó részletek igen csak próbára tették a gyerekek szövegértését. Sokszor a szakértői mozaikba nekem is be kellett szállnom, különösen azokban a helyzetekben, amikor például kedves tanítványom csillogó szemmel "közölte", hogy "Marianna néni, én ezt nem értem". Íme a részlet:


A szövegektől függetlenül lelkesen dolgoztak a gyerekek. A szokásos kulcsszó gyűjtemény bővítése, az időközben elkezdett történelmi rajzok megrajzolása nem okozott gondot számukra. És az sem, hogy a csoport által "pontokért megvásárolt olvasmányok" segítségével a  megismert történelmi eseményeket egymásnak is bemutassák. 

Közösen rajzolunk, úgy gyorsabb

    És egyre fogyott az időnk. Tapasztalatból tudhattam volna, hogy márciusban elkezdeni egy ilyen nagy volumenű projektet, főleg 4. osztályban, amikor más dolgunk is van év végén, nem szabad. De így sikerült. Ezért az eredetileg tervezett témakörökből a XIX. század eseményeit kihagytam. Hiszen a reformkorról, Petőfiről, a 48-as szabadságharcról, az aradi vértanúkról minden évben hallottak a gyerekek az ünnepségek kapcsán. Az olvasmányokat elolvasták, mert szorgalmasak, de a közös feldolgozásukra már nem került sor. 

    A legutolsó nagy témakör így lett a Rákóczi szabadságharc és az azt megelőző kuruc - labanc villongások.
A téma feldolgozásához bevetettem a QR kódokat. Tudtam, hogy nagy sikert aratok majd ezzel, hiszen én is oda vagyok a kódokért, különösen gyártani szeretem őket. Nem ördöngős az elkészítésük, azt azonban most meg kellett tanulnom, hogy nem lehet őket "csak úgy", a nyomtatás során nagyítani, mert akkor a telefon nem igazán tudja értelmezni őket. Az óra előtt feltérképeztem, hogy a gyerekek közül kinek van lehetősége okos telefont használni, megkérdeztem a szülőket, hogy támogatják-e ezt a munkát, és megkértem őket, hogy töltsenek le egy QR kód olvasót. Nem aggódtam, tudtam, hogy csoportban dolgozunk majd, tulajdonképpen az 5 csoportnak 1-1 telefon is elég lett volna. De a gyerekek blogjában is látszik, hogy jó sok "kütyüt" sikerült bevetnünk. Sok gyerek már saját maga töltötte le az alkalmazást és volt aki nem is telefont, hanem tabletet hozott.

Az óra (órák) jól sikerült, a kérdések így sokkal érdekesebbek voltak, a válaszok megkeresése is könnyebben ment, mintha csak az olvasókönyvet használtuk volna.
1. kérdés

Csabi
    A legvégére maradt az igazi nagy munka. Valahogy számot kellett adnunk arról, hogy mit is tanultunk, volt-e értelme az egész projektnek (hát persze, hogy volt). Befejeztük a rajzainkat, újra megkerestünk osztályokat (a 4.a-t és a 3.a-t), és szeretettel meghívtuk őket egy előadásra. Ezt éppen az utolsó tanítási nap első órájára sikerült megszerveznünk. Ennek ellenére le a kalappal a vendég gyerekek előtt, akik nagyon tisztességesen meghallgattak minket és a saját tanítványaim előtt, akik nagyon tisztességesen felkészültek az előadásokra.
Közösen készítettünk egy lapozható kiadványt (ezt most éppen a slipp.it - nel), melynek az összeállítása tulajdonképpen nagyon egyszerű volt, csak a rajzok megrajzolása tartott heteken keresztül. A regisztráció most a szokásos, egyszerű módon történt: én regisztráltam, a gyerekek pedig dolgoztak az alkalmazással.
Az IKT-t nagyon élvezték és így a szóbeli felkészülés is sokkal könnyebben ment. Ennek ellenére az előadás egy kissé bátortalanra sikerült, de a hallgatóság lenyűgözve figyelte tanítványaimat.

Felkészülünk

Az előadás

Vendégeink

Vendégeink
A projekt során sokféle értékelő eszközt készítettem, mellyel menet közben a gyerekek önértékelést is tanultak, de állandó értékelő eszközünk a Pontozó tábla és a ClassDojo volt. A Pontozó tábla alapján eredményt is hirdettem a "törzsek közötti versenyben": Tasék győztek. A jutalmat most választhatták: fagyizni szerettek volna. 

A ClassDojoban az "Egy szuper törzs tagja voltál" kitüntetést végül is mindenki megkapta.


Ez a ClassDojoban készíthető "éves jelentés", látható, hogy nagyon minimális a negatív értékelések száma. :D

A gyerekek Számadás című blogbejegyzésében olvasható, hogy értékeltük a projektet, és megbeszéltük a projekt alapkérdését valamint a projektszintű kérdések közül néhányat.

...és, hogy hogyan összegezném munkánkat? Nagy fába vágtuk a fejszénket! Még nem ülepedett le teljesen. Ha majd igen, akkor írok még ide.

2014. június 1., vasárnap

A történelem sűrűjében

    Szépen haladunk. Bár már ijesztően kevés idő van hátra a tanévből, hála a gyerekek rutinjának hamar elkészülünk egy - egy szakasszal. A szakértői mozaik nem csak 1 olvasmány feldolgozására alkalmas, hanem feldolgozhatunk vele csoportonként más - más olvasmányt, és ha azok tartalmát a csoportok megosztják egymással (vendégségnek hívom), akkor az "egymástól tanulás" még hasznosabb lehet. Evvel a technikával sikerült viszonylag hamar megalkotni a gyerekeknek a 4. blogbejegyzést is. A megírt szövegeket versenyeztettük, ők zsűrizték és a legjobbak kerültek fel az oldalra. 








    Az időszalagunk is bővült ismét, valamint a linkgyűjteményünk is. Már házi feladatként is kerültek be új kulcsszavak a kulcsszó-gyűjteménybe, az otthoni kutatás eredményeképpen.
    És, hogy nehogy elfelejtsük a sok okosságot, amit tanultunk, a Postit falunk kibővült a "Mit tanultam a magyar történelemből?" kérdésre adott válaszokkal.
    A testi erőnlét fontosságát bizonyítandó, sor került a törzsek közötti lovagi tornára, küzdelemre, természetesen "csak" testnevelés órán egy sorverseny keretében.



2014. május 15., csütörtök

Azért mi dolgozunk...

    Ide eszméletlen régen írtam. De azért mi dolgozunk. Nagyon sok minden történt velünk. A történelemben és egyébként is. Csak írni róla nagyon nehéz! A gyerekeknek is és nekem is. Időhiányban szenvedünk. (Na most megint mentegetőztem, pedig megfogadtam, hogy nem fogok.)
    Szóval, hol is tartunk? Az idővonalunk már szépen gyarapodik, Mátyás király és Kinizsi is felkerült rá. Megírták a gyerekek az első, a második és a harmadik blogbejegyzésüket is. A harmadik még "cenzúrázás" alatt van, ők fogják eldönteni, hogy melyik törzsé lett a legjobb, és akkor kerül majd fel a blogjukba. A Symbaloo linkgyűjteményünkbe is felkerült egy pár használható, új oldal.

Kulcsszó gyűjtemény

    Laptopos órát is sikerült többször is tartanom, hála a segítőkész kollégáknak, a főnökömnek, akik biztosították a laptopokat. Igazi élmény volt a gyerekeknek, hogy csoportonként egy - egy laptopon dolgozhattak. Ennek köszönhetően gyarapodik a "kulcsszó gyűjteményünk a GoogleDrive-on. Ezt majd csak a projekt végén teszem nyilvánossá. Sokan vállalnak a törzsekből szorgalmi gyűjtő munkát, plusz pontokkal gyarapítva a pontozótáblákat. Önellenőrző tesztlapokat töltenek ki egy - egy olvasmány elolvasása után, ezzel is pontokat gyűjtenek.


Pontozótábla

Laptopos óra


    Szerencsés időpontban kirándultunk Hollókőre is. Gyönyörű idő volt, és éppen a tatárjárás téma feldolgozása után néztük meg a várat. Remek alkalom kínálkozott arra, hogy a törzsek egy játékos kvízt is kitöltsenek. Természetesen maradt idő játékra és a falu megtekintésére is.







    Film is készült rólunk. A filmes órán a muhi csatát dolgoztuk fel, igen nagy izgalommal, néhány "nehézség" közepette. De megdicsértek minket, és ez jól esett. Remélem, hogy majd mindenki számára érzékelhető lesz a film megtekintésekor, hogy a gyerekek valóban lelkesek és szívesen tanulnak így. Élesben használták a linkgyűjteményünket, a Drive szógyűjteményét, a Sulinet és a Mozaik Kiadó digitális tananyagát, emellett, csoportmunkában, a szakértői mozaik segítségével értették meg az olvasmány szövegét. Az óra végi ClassDojo értékelés ismét örömet okozott a gyerekeknek, különösen, hogy most önmagukat értékelhették.


Filmsztárok

Mozabook
    Azóta a Hunyadiak korát is feldolgoztuk, elkészült a 3. bejegyzés, felkerült a gyerekek oldalára.

2014. április 5., szombat

Eredetmondák

...A nyitóbejegyzés(ek) végre felkerültek az osztály oldalára. Dornbach Mária: A nagy család című olvasmánya jó alapot szolgáltatott ahhoz, hogy a gyűjtött könyveinkben és az interneten olvasgassuk az eredetmondákat. Megállapítottuk, hogy a magyarok őstörténete még egy igazi "felderítés alatt álló terület", hiszen az eredetmondákban sok a hasonlóság, de sok az eltérés is. (A Wikipédia és a nagyobbaknak szóló történelem könyvek is erről szólnak.) Bővítettük két linkkel is Symbaloo linkgyűjteményünket. (Egy Sulinetessel és egy Mozawebessel.) Informatika órán kicsit játszottunk egy térképkészítő alkalmazással azért, hogy amikor majd a GoogleMaps hasonló alkalmazásával berajzoljuk a magyarok vándorlásának útvonalát, már profik legyünk. Technika órán egy kis nyomtatott "őshaza" térképet egészítettünk ki, így készítve el a csoport saját térképét.
A Dipity.com-os idővonalunkon megjelent a "csodaszarvas üldözése". Ez nem ment könnyen, ki kellett nyomozni, hogy ez kb. mikor történhetett, majd utána azt is, hogy hogyan írják angolul, hogy "Krisztus előtt".
Most éppen tanuljuk Arany János: Rege a csodaszarvasról első két versszakát. (A vers kapcsán átismételtük a rímekről tanultakat is. Szerencsére a verstanulásban segít a versike program, melyben megtalálható ez a vers is.

Törjük a fejünket, mik lehetnek az olvasmány kulcsszavai, hiszen ezekre majd szükségünk lesz a blogbejegyzés megírásánál.

2014. március 31., hétfő

Választások - varrások

Tudtam, hogy csak írni lesz nehéz... Már nagyon sok minden történt a gyerekekkel a projektben, de leülni és mindezt szavakba önteni, igen nehéz. Legfőképpen a szokásos időhiány miatt.
Minipályázatot írtam ki az "Itt élned, halnod kell..." blog bevezető szövegének megírására. A jelenlegi szöveg még az, amit én alkottam a tanfolyamon. Két remek pályázat született, ezért úgy döntöttem mindkettőt "felrakjuk". (Idő - idő - idő...)
Megválasztottuk az öt vezért, ők pedig kiválasztották egy- egy valódi vezér nevét a hét közül. A többi gyerkőc nem tudta, hogy ki melyik vezér, így kellett feliratkozniuk 1 - 1 név mellé. Így alakult meg az 5 törzs. (Excel táblában rögzítettük.)
Megvarrtuk nemzeti színű fonallal a csoportmappákat és kidíszítettük az elejét a témához kapcsolódó rajzokkal.
Gyűjtöttünk mondákat tartalmazó könyveket. Ezeket forgatjuk mostanában. Nagyjából átnéztük, hogy milyen olvasmányokkal fogunk foglalkozni. Hát most itt tartunk.

szavazó cédula 1
szavazó cédula 2.

 

2014. március 7., péntek

Kezdődik...

...és elkezdtük a projektet. Vagyis a 4.b történelmi projektjét. Az a faramuci helyzet állt elő, hogy szokás szerint elcsúsztunk az előzővel vagyis a Meseprojekttel. Tudom, ez pedagógiailag teljesen helytelen, de a gyerekek annyira elmerülnek dolgokban, hogy nem ildomos őket "hajtani". Így is előfordul, hogy pl. a képek rajzolgatása közben "ostorral" a fejük felett mondogatom, hogy igyekezz egy kicsit...Már csak a rajzok lefényképezése és a Photopeach-csel való megszerkesztése van hátra, de szó-mi-szó elcsúsztunk. Ennek ellenére megválasztottuk a törzsek vezetőit vagyis az elkövetkezendő 3 hónap csoportvezetőit. Ebben segítségünkre voltak a Pearltreesben megalkotott "kompetencia gyöngyök" és persze a gyerekek eddigi egymásról szerzett ismeretei. 4b_201314 and Keindl Balázs / Kantuly Nikolett / Jeviczky Botond in (4b_201314)

Cultivate your interests with Pearltrees for Android

2014. február 1., szombat

Az első három nap

Intel®Teach Essential...egyszer már írtam róla. Most is lenyűgözött az a sokrétű tananyag, amely mankóként segíti a munkánkat. Már sokkal jobban átláttam a segédeszközöket.
A tanulói mintát is könnyebb volt elkészítenem, itt meg is osztom. Persze ez csak egy minta, a kész produktumot a gyerekek csinálják majd.

2014. január 31., péntek

Kezdetek

Bekerültem Az Educatio Kht. által kiírt IKT Műhely 2014. pályázat 20 nyertes pedagógusa közé. Ebben a blogban erről, projektjeimről, fejlődésemről fogok írni.


Ízelítőnek a projektem szófelhője