2015. augusztus 21., péntek

Szép emlékek

   Hülye egy apropó, ami miatt, most újra írok (és már nem is aktuális, hiszen ez a bejegyzésem cirka fél évig készült): egy Pokorni interjúban elhangzott mondat: "Azért van frontális oktatás Magyarországon és azért nincs csoportmunka és projektmódszer, mert nagyon gyorsan, nagyon sokat akarunk a gyerekek fejébe verni." (Az apropóhoz az is hozzátartozik, hogy hosszú hónapok óta most van időm először írni.) Ritkán szoktam politikusok "mondatait" meghallani, de ezt most annyira általánosítónak éreztem, hogy felkaptam a fejem.
   2014-ben ugyanis számtalan remek példáját láttam annak, hogy van csoportmunka (ez már önmagában is buta kifejezés) és projektmódszer Magyarországon. (Az IKT műhely kapcsán és szaktanácsadói látogatások során is ezt tapasztaltam.) Ki jelentheti ki biztonsággal azt, hogy a "frontális" az uralkodó. (Mintha ez amúgy is valami  megbélyegzés lenne.) Készült erről bármilyen felmérés? De ha még így is van, többnyire azt tapasztalom, hogy egyáltalán nem a rengeteg tananyag az oka annak, hogy a pedagógusok (esetleg) jobban szeretik a frontális munkaformát. Sok - sok érvet hallottam már, hogy miért nem lehet az "új" módszereket jól alkalmazni a napi gyakorlatban.

De ennyit a kérdés politikai megközelítéséről.

   Az igazság az, hogy már hónapokkal ezelőtt kellett volna írnom arról, hogy 2014 nyarán az IKT Műhely pályázathoz kapcsolódóan kiváló körülmények között képezhettem magam Velencén, és erre nagyon sok pedagógusnak volt még lehetősége. Írnom kellett volna az októberi Sulinetwork konferenciáról, ahol az IKT Műhely pályázat résztvevői kiemelt résztvevők voltak, és magas elismerésben részesültek. És írnom kellett volna még azokról a nagysikerű versenyekről és képzésekről, melyekről úgy tűnik le kell a jövőben mondanunk. De erről majd később.

Nyári Iskola Velencén
   Itt láttuk egymás munkáit/projektjeit először készen, megvalósult állapotban, és itt nézhettük meg először az óráinkról készült filmeket. Nagyon jó volt látni a többi kolléga remek óráit. Azóta ezek a filmek a nagyközönség számára is elérhetők.
   Szakmai csoportbeli munkánk mellett minden este Teachmeet-ek zajlottak a szálloda nagyelőadójában. Itt egymás kedvenc alkalmazásaival, jó gyakorlataival ismerkedhettünk meg.
Természetesen szabadidőnkben kihasználtuk az összes a nyár és a szálloda által nyújtott lehetőséget. 
Azt hiszem, hogy régen volt részük a pedagógusoknak ilyenfajta kényeztetésben.




Összefoglalva

A nagy csapat
A rendezvény fénypontja az a Gálavacsora volt, melyen csoportunk jó pár tagja részesült elismerésben és értékes ajándékban a szponzorok jóvoltából. Nagyon örültem például a Prezi 1 éves ingyenes oktatási licencének .









 



Győr, Sulinetwork Konferencia

Már a helyszín is nagyon vonzó volt: Mobilis Interaktív Kiállítási Központ, az egyetem területén.


Mobilis, Győr
  A konferencia beharangozójából idézve:
"Az infokommunikációs technológia oktatási alkalmazásai iránt érdeklődő pedagógusok, az Educatio Nonprofit Kft. Digitális Pedagógia Osztálya által szervezett Sulinetwork 2014 Konferencia keretében immár hetedik alkalommal ismerkedhettek meg a digitális írástudáshoz kapcsolódó korszerű módszertani fejlesztésekkel, eszközökkel. Az idei évben október 17-19. között Győrbe invitáltuk a pedagógusokat. "

Azután Székesfehérvár, ugyancsak Sulinetwork Konferencia

   A híres Magyar Király Szálloda nagyterme, helyiségei szolgáltatták a szállást és a konferencia helyszíneit.
Még az Oktatási hivatal is írt az eseményről:
   "Az infokommunikációs technológia oktatási alkalmazásai iránt érdeklődő pedagógusok immár nyolcadik alkalommal találkoznak az Educatio Nonprofit Kft. Digitális Pedagógia Osztálya által szervezett Sulinetwork 2015 Konferencián. A konferencia évről évre a digitális írástudáshoz kapcsolódó módszertani fejlesztések, eszközök, jó gyakorlatok seregszemléje. Az idei évben április 17-19. között Székesfehérvárott zajlik a rendezvény.
Helyszín: Székesfehérvár, Hotel Magyar Király (8000 Székesfehérvár, Fő utca 10.)
Időpont: 2015. április 17-19.
A konferencián a részvétel, a szállás és az ellátás ingyenes, azonban a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. A résztvevőknek az utazás költségeit maguknak kell fedezniük."

   A felhíváshoz kapcsolódik, ami már rég óta fogalmazódik bennem: Végre a pedagógusok is színvonalas körülmények között informálódhattak, oszthatták meg tudásukat.
Poszterszekció
   Ennek a konferenciának kiemelt programja volt a poszterszekció, ahol a kollégák plakátokon mutatták be egy - egy projektjüket.
Egy nálam sokkal jobban író kolléga részletes beszámolójában  is olvashatunk az eseményről.

Ped@go

...Hogy is fogalmazzak...??? Remek volt. Egy verseny (a részletekről itt), amely összekovácsolt három kollégát a suliból, ahol megcsillogtattuk kreativitásunkat, együttműködési készségünket és nem utolsó sorban digitális kompetenciáinkat, remek volt! (Egy testnevelő, egy magyar nyelv és irodalom és média szakos tanár és egy tanító.) Egy verseny, ahova még egy csapatot (még 3 pedagógust) sikerült az iskolából mozgósítani.
   Készültek sétarajzok a runkeeper alkalmazással, figyelemfelhívó poszter az internet veszélyeiről és egy film ugyanerről. 6.-ként bekerülni a döntőbe egyszerűen felemelő volt. (Ezen az érzésen még a végső 19. hely se rontott.) A döntő Zalakaroson került megrendezésre, ez tovább emelte az esemény fényét. Színvonalas ellátás, csodálatos táj, gyógyfürdő, és így ennyi hét után az a bizonyos 50 fok is felejthető.
   Az elkészült munkák a padlet felületén találhatók meg. Egy külön a CSVMGCloud felületén (vagyis nálunk), az érdeklődők pedig a verseny felületén tájékozódhatnak.



 Kalandpark
 Első állomás
 Becsüld meg!













Építsünk autót!
Kész.















   Megtanultunk sok új alkalmazást használni, pl. a sighter-t, de átkeltünk kötélen lógva egy vízmosás felett vagy síeltünk, mindezt a kooperativitás jegyében. Az autó pedig igazi csapatmunkában épült.
És a nyeremények? Magukért beszélnek: 1. helyezett - iPad Air, 2. helyezett - iPhone6, 3. helyezett - GoPro kamera, ezenkívül sok-sok pendrive, póló és egyéb.

Nyári Iskola Velence II.

   Ezzel a sorozat végéhez értünk, ha jól hallottam. Ez volt az utolsó rendezvény a Sulinetwork jegyében. Az utolsó rendezvény az Educatio Társadalmi Nonprofit Kft. Digitális Pedagógiai Osztály szervezésében. De erről lejjebb. Nem véletlen, hogy cirka másfél nap alatt betelt a regisztráció, hiszen a 2014-es nyári iskola hírét a résztvevők elvitték másoknak. Büszkén mondom, az én iskolámból már hárman is ott voltunk, mindhárman különböző képzésen. Lesz mit mesélni az Intel® Teach Essential 50 órás, az Intel® Teach Pedagógiai megújulás 1:1 technológiával és a Korszerű pedagógiai módszerek és IKT eszközök alkalmazása az e Twinning program keretében című tanfolyamokon tanultakról. Már mások nálam gyorsabban és hitelesebben írtak az eseményről, ezért nem is szaporítanám a szót. Ismét jól éreztem magam.

Este a tóparton


Bemutatkozom




























  

A vége szomorú. Megszűnik az Educatio. Egyáltalán nem tudom, hogy dolgozhatom-e még együtt ezekkel a remek emberekkel, akik megteremtették sok pedagógus számára a színvonalas tanulási környezeteket, lehetőségeket, igazi 21. századi módon!
Szubjektíven álljon itt néhányuk neve: Dr. Főző Attila László, Tóth-Mózer Szilvia, Füzi Otília, Farkas Bertalan Péter, Csordás Ildikó, Tóth Boglárka...


És végül, de nem utolsó sorban a NAGY CSAPAT emlékére, akikről kiadvány is megjelent már: